– wszystkie jednostki sektora finansów publicznych;
– przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 50 osób
W dniu 24 czerwca 2024 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać w dwóch turach.
Do 25 września 2024 wszystkie podmioty prawne zatrudniające powyżej 50 osób muszą opracować i wdrożyć wewnętrzne procedury oraz mechanizmy przyjmowania zgłoszeń sygnalistów w ramach tzw. kanału wewnętrznego (obowiązek nie dotyczy gmin i powiatów jeśli teren JST zamieszkuje mniej niż 10.000 mieszkańców). W przypadku jednostek samorządu terytorialnego obowiązki te wykonują jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego, przy czym jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ustalić wspólną procedurę zgłoszeń wewnętrznych w ramach wspólnej obsługi.
Do 25 grudnia organy publiczne (do których ustawa zalicza naczelne i centralne organy administracji rządowej, terenowe organy administracji rządowej, organy jednostek samorządu terytorialnego (bez względu na liczbę mieszkańców), inne organy państwowe oraz inne podmioty wykonujące z mocy prawa zadania z zakresu administracji publicznej) muszą opracować i wdrożyć wewnętrzne procedury oraz mechanizmy przyjmowania zgłoszeń sygnalistów w ramach tzw. kanału zewnętrznego.
Jednym z obszarów naruszeń prawa którego mogą dotyczyć zgłoszenia sygnalistów są zamówienia publiczne (art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy).
Zapraszamy Państwa na szkolenie z zasad funkcjonowania systemu ochrony sygnalistów które odbędzie się w dniu 23 lipca 2024 r. (online). Podczas szkolenia przekażemy kompleksowe informacje o tym na kogo nałożone zostaną nowe obowiązki związane z ochroną sygnalistów, jak przygotować się w organizacji do ich wdrożenia w oznaczonym terminie. Przeanalizujemy nie tylko regulacje prawne ale także wskażemy praktyczne aspekty zastosowania nowych przepisów omawiając je na przykładach, wzorach dokumentów oraz prezentując narzędzia ułatwiające obsługę zgłoszeń. Szkolenie w części będzie miało charakter warsztatów, których celem będzie zdobycie umiejętności związanych z realizacją obowiązków nałożonych ustawą.
UWAGA: Każdy z uczestników otrzyma pakiet wzorów dokumentów oraz czasowy dostęp do dedykowanej platformy internetowej służącej obsłudze zgłoszeń sygnalistów.
- Kim jest sygnalista i jakiej podlega ochronie;
- Obszary w jakich sygnalista może zgłaszać naruszenie prawa;
- Kanały zgłoszeń naruszeń prawa;
- Podmioty obowiązane do wdrożenia wewnętrznych procedur i termin na ich realizację;
- Wewnętrzny kanał zgłoszeń: wdrożenie właściwych procedur i obsługa zgłoszeń;
- Kary za naruszenie przepisów ustawy; niezbędne dokumenty wdrożeniowe – omówienie na wzorach;
- Sposoby przyjmowania zgłoszeń – aspekty praktycznie;
- Narzędzia wspierające obsługę zgłoszeń – prezentacja na przykładzie programu dedykowanego do obsługi zgłoszeń sygnalistów
- Działania następcze – proces weryfikacji zgłoszenia i sposoby załatwienia sprawy.
ONLINE
Platforma szkoleniowa CLICMEETING
23 lipca 2024r.
Godzina 9.00 – 14.30
Anna Śmiałkowska
Adwokat, Szef Departamentu Projektów Biznesowych i Sporów Sądowych w Świecki Kancelaria Adwokacka. Praktyk prawa – od 13 lat zajmuje się kompleksową obsługą prawną podmiotów z sektora prywatnego jak i publicznego. Doradza w zakresie wdrażanych procedur z zakresu compliance, tworzy regulaminy i inne regulacje wewnętrzne. Przeprowadza szkolenia związane przeciwdziałaniem przestępczości o charakterze korupcyjnym i gospodarczym.
Adam Świecki
Adwokat, prowadzący kancelarię Świecki Grupa Prawna oraz Świecki&Puchacz kancelaria prawna. Specjalizuje się w zamówieniach publicznych. Reprezentuje zamawiających w sporach z wykonawcami, również w postępowaniach przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Jest pełnomocnikiem przed Krajową Izbą Odwoławczą. Autor publikacji oraz szkoleń z zakresu zamówień publicznych od odpowiedzialności z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych.
Krzysztof Puchacz
Prawnik. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Biegły sądowy z zakresu zamówień publicznych. Były wieloletni pracownik Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie. Akredytowany Ekspert ©KFE (Akredytacja nr 0146/EKFE/12/2011). Trener zamówień publicznych. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz Ośrodka Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy. Wykładowca z zakresu prawa zamówień publicznych i finansów publicznych na studiach podyplomowych. Autor wielu publikacji książkowych z zakresu zamówień publicznych, finansów publicznych i kontroli zarządczej.
450 zł netto
Do ceny nie doliczamy podatku VAT w przypadku, kiedy uczestnictwo w szkoleniu jest finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.
W przeciwnym razie do powyższych cen zostanie doliczony podatek VAT w wysokości 23%.